İsviçre Vizesi Nasıl Alınır : 2023 Vize Ücreti

İsviçre vizesi nasıl alınır

İsviçre Vizesi

Avrupa birliğinde bulunan İsviçre’yi ziyaret etmek istiyorsanız eğer diğer Avrupa ülkelerine gidebilmek için olduğu gibi bu ilke için de vize almanız gerekmektedir.

Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan İsviçre’ye giriş yapmanız mümkündür.

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Daha eski pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Kırmızı pasaport sahibi iseniz ve Schengen vizenizin olması dahilinde Schengen ülkesi olan İsviçre’ye vize almadan da gidebilirsiniz.

Seyahat öncesinde vize işlemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi takdirde yasal olarak sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde gereken vizenizi yaptırmalısınız. Bu işlemi de belirlenen başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

Schengen vizenizin olması dahilinde ilk olarak İsviçre’ye seyahat etmeniz dahilinde diğer Schengen ülkelerini de gezmeniz mümkündür. Bu ülkeler arasında Belçika, Almanya, Fransa, Norveç, İtalya ve Polonya gibi ülkeler yer almaktadır. Bu ülkenin vize işlemleri için uyguladığı prosedür genel olarak aynı özellikleri taşımaktadır. Her ülke için vize işlemi farklı olduğu için seyahat edeceğiniz ülke için vizenizin olduğundan emin olmalısınız.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • Son seyahatinizden sonra en az 3 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport.
 • Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf.
 • Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği.
 • Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri.
 • Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan İsviçre Vizesi almak isteyen herkes tarafından yazılmalıdır.
 • İsviçre seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanıtlar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor.
 • Maddi durumunuzu gösteren bazı belgeler (tapu, kira kontratları, ruhsat ve banka hesap dökümleri)

Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir. Bu evraklar eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir.

Başvuru esnasında eksik veya yanlış evrak teslim ettiğiniz tespit edilirse başvurunuz onaylanmaz. Eğer onaylandıktan sonra evrak eksikliği veya yanlış evrak tespit edilirse vizeniz iptal edilebilir. Bu nedenle başvuru merkezine evrakları teslim ederken oldukça titiz olmalısınız.

İsviçre Vizesi Türleri

İsviçre için vize almak istediğiniz zaman farklı kategorilerde çeşitlendirilmiş vizeler vardır. Sizin İsviçre seyahatinizin amacı ne ise ona göre bir vize almanız gerekmektedir. Bu vize türleri şunlardır:

İsviçre kısa süreli (C Vizesi): İsviçre’de bulunacağınız süre 90 günü aşmıyor ise bu vizeyi alabilirsiniz. Schengen vizesi, turistik ve ziyaret vizesi de bu vizenin içerisine girmektedir. Seyahati hangi amaçla yapacaksanız o yönde vize oluşturmalısınız.

90 Gün ile Sınırlı Schengen Vizesi

 • İsviçre Turistik Vize: Almanya’ya tatil, gezi için gidecekseniz bu vizeyi almanız yeterlidir.
 • İsviçre Ziyaret Vizesi: Eğer ki orada yaşayan ailenizi, arkadaşınızı ziyaret amacı ile gitmek istiyorsanız bu vizeyi alabilirsiniz.
 • İsviçre sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler için Schengen vizesi alabilirsiniz
 • İsviçre Ticari Vize: İsviçre’ye gidiş nedeniniz iş gezisi fuar gezisi gibi bir sebepse bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • İsviçre Sağlık ve Tedavi Vizesi
 • İsviçre Transit Vizesi

İsviçre Uzun Süreli Ulusal Vize (D Vizesi): Bu vizeyi aldığınız taktirde Almanya’da 90 günden fazla aralıksız kalabilirsiniz. İkamet için de bu vizeyi almanız yeterlidir. Her vizenin kullanım süresi farklıdır. Bu yüzden kullanmış olduğunuz vizenin süresini bilmelisiniz. Bunun yanında vize süresi bitiminde İsviçre’den çıkış yapmanız gerekir.

90 Günden Uzun Ulusal Vize Alması Gerekenler

 • İsviçre Erasmus Vizesi: Erasmus ile veya personel değişim programı ile gidecekseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • İsviçre’de öğrenciyseniz
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • İsviçre’de staj yapacaklar
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • İsviçre’ye çalışmak için gidecek olan kişiler
 • Ailesinin yanına taşınacak olanlar
 • İsviçre’de evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Kısa süreli Schengen vizesi ile uzun süreli D tipi vize için konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. 6-12 yaş arasındaki çocuklar için de bu tutar 40 Euro’dur. 0-6 yaş grubu çocuklar konsolosluk harcından muaf tutulmaktadır. Bunun dışında ise vize merkezlerinden vize almanız taktirde bu kurumlar için ekstradan belirli tutarla ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarlar danışmanlık ücreti ve ek hizmetlere göre ödeyeceğiniz tutarlar artmaktadır.

Ortalama olarak kısa süreli vizeler için yaş fark etmeksizin 60 TL danışmanlık ücreti ödemeniz mümkündür. Sağlık sigortası gibi vize işlemlerine ek olarak masraflar ortaya çıkabilir.

Sağlık sigortası için ödeyeceğiniz tutarlar da şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60 Euro

İsviçre Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

İsviçre vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir.

Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda en 5.000 TL olması gerekmektedir.

İsviçre’de kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 Euro’nuz olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir.

İsviçre’ye eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır.

İsviçre Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

İsviçre Vizesi için başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar.

Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

İsviçre’de kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce İsviçre’ye gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

İsviçre vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır: 2023 Vize Ücreti S.S.S

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli İsviçre vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden, uzun süreli İsviçre vizeleri için İsviçre konsolosluklarından randevu almak gerekir. Talep edilen vize türündeki vize evrakları hazırlanmalı ve İsviçre vize ücreti ödenmelidir.

İsviçre Vize Ücreti 2023 Kaç Para?

İsviçre vize ücreti kısa süreli vizeler için 80 Euro konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre kısa süreli vizelerinin çıkma süresi 5-8 iş günüdür. Uzun süreli vizelerde bu süre 15-30 günü bulabilir.

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

İsviçre vizesi yasal uyarı

Yasal Uyarı ve Kullanım Şartları

AŞAĞIDA YER ALAN AÇIKLAMALARI LÜTFEN DİKKATLE OKUYUNUZ. SİTEMİZİ ZİYARET ETTİĞİNİZDE BURADA YER ALAN/BELİRTİLEN UYGULAMALARI KABUL ETMİŞ OLACAKSINIZ

Uyarı: Bu sayfada yer alan tüm başlıklar yasal uyarı ve kullanım şartlarını kapsamaktadır.

Bu web sitesine girmeniz veya bu web sitesindeki herhangi bir bilgiyi kullanmanız aşağıdaki koşulları ve hükümleri kabul ettiğiniz anlamına gelmektedir.

Bu web sitesinin kullanımından doğan ve doğacak her türlü zarar ve/veya kayıplardan dolayı Visa Center Ltd. Şti. (bundan böyle kısaca “Visa Center” olarak anılacaktır), şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişilerin ve VİSA CENTER’in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların hiçbir hukuki ve cezai sorumluluğu bulunmamaktadır.

VİSA CENTER bu yasal uyarıda yer alan tüm koşulları ve hükümleri önceden bir ihbara gerek kalmaksızın değiştirme ve güncelleme hakkına haizdir.

Bilgilendirme ve Feragat

Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette VİSA CENTER tarafından garanti ve taahhüt edilmemektedir.

VİSA CENTER hiçbir şekil ve surette ön ihbara ve/veya ihtara gerek kalmaksızın her zaman söz konusu bilgileri değiştirebilir, düzeltebilir ve/veya çıkarabilir.

Bu web sitesine erişim ve sitede yer alan bilgilerin gerek doğrudan gerekse dolaylı kullanımından kaynaklanan doğrudan ve/veya dolaylı maddi ve/veya manevi menfi ve/veya müsbet, velhasıl her türlü zarardan her nam altında olursa olsun VİSA CENTER, şirket kurucuları, ortakları, müdürleri, çalışanları, bu sitede yer alan bilgileri hazırlayan kişiler ve VİSA CENTER’ in yetkilendirdiği kişi ve kuruluşların sorumlu tutulamaz.

Önemli Bilgilendirme

Visa Center Ltd.Şti (VİSA CENTER) bulunduğu ülkedeki kanun ve yönetmeliklere göre kayıtlı , operasyonel ticari hizmet veren ve aynı zamanda konsolosluk başvurularına ve yetkililerine aracılık eden sorumlu hizmet kuruluşudur. Ancak VİSA CENTER, Büyükelçilik ve Konsolosluklarının uzantılı bir kuruluşu ve devlet kurumu değildir .

İsviçre Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay

İsviçre konsolosluğu gaziantep-diyarbakır-adana-hayat iletişim

İsviçre Vizesi Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay-Mersin

Visa Center Global Vize Hizmetleri, İsviçre Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep Ofisinden sevgiler.

Tipik Alman, İtalyan ve Fransız kültüründen etkilenmiş, her 3 ülkeye de sınırı bulunan İsviçre, küçük ama bir o kadar da gelişmiş bir Avrupa ülkesi. Kendi adına Avrupa Birliği’ne dâhil olmayan ülke, buna rağmen Schengen Bölgesi’nde yer alıyor.

İsviçre’ye gitmek isteyenler için ise iki farklı vize seçeneği bulunuyor. Bunlardan biri Schengen vizesi iken, bu vize 90 güne kadar verilebiliyor. Bir diğer seçenek ise İsviçre Ulusal Vizesi. Bu vize ile 90 günü aşan, oturum, yerleşim, çalışma, aile birleşimi gibi amaçlar ile ülkeye giriş sağlayabiliyorsunuz.

Vize Başvuru Merkezi, Gaziantep ofisimiz, sizlere İsviçre vizesi almak konusunda yardımcı oluyor. Gaziantep’ten yürüttüğümüz işlemler ile Türkiye’nin her ilinde bulunan ofislerimizle koordine bir şekilde çalışıyor ve İsviçre vizesi için tüm prosedürlerinizi hallediyoruz. Verdiğimiz hizmet kapsamında, İsviçre Vize Başvuru Merkezi olarak mümkün olan en kısa sürede vize işlemlerinizi bitiyoruz.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi – Adana

Gaziantep Merkez ofisimizden olduğu gibi Türkiye’nin tüm illerinde de hizmet vermeye devam ediyoruz. Örneğin, Akdeniz Bölgesi ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bulunan şubelerimiz, bu konuda diğerlerinden farksız olarak, kaliteli hizmet sunmaya devam ediyorlar. İsviçre Vize Başvuru Merkezi, Adana şubemiz de bu ofislerden birisi. Sizlere Adana il sınırları içerisinden ayrılmak zorunda kalmadan, tüm vize prosedürlerini sağlayan ofisimizden, yardımcı olabilir.

Adana Vize Başvuru Merkezi üzerinden İsviçre vizesi almak üzere, gerekli olan tüm işlemlerinizi başlatmak için bir telefon, e-posta ya da şahsen gelerek başvuru yapmak yeterli.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi – Hatay

Hatay’da yaşayan vatandaşlarımız, bu ilimizin çeşitli etkin kültürlere sahip olduğunu bilmesi gayet doğal. Kendileri, yaşadıkları bu kozmopolit kentte var olmaktan her ne kadar mutlu olsalar dahi turistik, eğitim amaçlı ya da aile birleşmesi amacı gibi birçok nedenden ötürü yurt dışına çıkmak isteyebilirler.

Bu gibi durumlar oluştuğunda ise başvuruları başlatmak ve prosedürleri bir başlarına yürütmek oldukça zordur. Zira her adım için şehrin dışına çıkmak zorunda kalabilirler.

Vize Başvuru Merkezi olarak, sizlerin atacağı her adımı sizler yerine biz atabiliriz. Bu sayede vize işlemlerinizi bize devretmiş ve İsviçre vizesi alırken yaşayacağınız tüm bürokrasiden de kurtulmuş olursunuz.

İsviçre vizesi almak uğruna şehrin dışına çıkmak yerine, sizler için yılların tecrübesi ile tüm işlemlerinizi halleder, size de yalnızca konsolosluk randevusunda mülakata katılma adımını bırakırız. Bu mülakatı şahsen gerçekleştirmek zorunlu olduğundan, yapmanız gereken tek şey de bunu yerine getirmek olur.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi – Kahramanmaraş

Pek çok ilimizde olduğu gibi Kahramanmaraş’tan da vize başvurusu gerçekleştirmek ve birçok prosedürden oluşan bu adımları atlatmak zordur. Oysa bizler ile çalışır ve İsviçre Vize Başvuru Merkezi, Kahramanmaraş ofisimizi ile işbirliği içerisinde olursanız, bütün prosedürlerden kurtulursunuz.

Bizi ve Vize Başvuru Merkezi ofislerimizi tercih etmeniz için birçok sebep vardır. Örneğin;

 • Vize analizinizi ücretsiz yaparız.
 • Vize başvurularınızı biz hallederiz.
 • Vize evraklarınızı kontrol ederiz.
 • Hatasız başvuru gerçekleştiririz.
 • Başvurularınızın tüm aşamalarını biz tamamlarız.
 • Vize takibinizi ve pasaportunuzu biz teslim alır, sizlere yollarız.

Tüm bu süreç boyunca, sizler ise İsviçre vizesi başvurusundan haberdar olur ve kısa süre sonrasında İsviçre vizesi almak gibi bir şansa erişirsiniz.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi – Mersin

Mersin, yapı itibari ile Akdeniz’in sahil şeridi boyunca uzanan illerimizden birisidir. Özellikle yaz aylarında oldukça yoğun olan ilimizde, yaşayan milyonlarca insan mevcut. Hayatını bu ilde sürdüren gençlerimizin birçoğu ise turizm alanında yetkin beceri ve eğitim donanımlarına sahipler.

İsviçre, yüksek lisans yapmak adına en özel turizm okullarına sahip. Bu okullarda eğitim almak isteyen Mersinli gençlerimiz İsviçre vizesi başvurularını bizlerle halledebilirler.

Mersin, İsviçre Başvuru Merkezi olarak bu ihtiyaçlarınızı doğru şekilde analiz edebilir ve vizenizi organize edebiliriz. Ayrıca aile birleşimi, yerleşim, çalışma, tıbbi amaçlı ve daha birçok sebepten oluşan başvurularınızı da bizimle gerçekleştirebilirsiniz.

İsviçre Vize Başvuru Merkezi – Şanlıurfa

Gerek Şanlıurfa, gerekse de çevre illerden gelen misafirlerimiz için Vize Başvuru Merkezi hizmeti sunmak ve onlara bu hizmeti vermek, bizler için görev edindiğimiz konuların başında geliyor. Şehirde yıllardır faaliyette olan İsviçre Vize Başvuru Merkezi ofisimiz sayesinde, siz değerli misafirlerimize en doğru ve en uzun süredir hizmet etmeyi onur kabul ediyoruz.

İsviçre vizesi ihtiyaçlarınız için Şanlıurfa ofisimiz ile irtibata geçebilir ve ihtiyacınıza yönelik analizi hemen yaptırabilirsiniz. Tarafınızdan İsviçre vizesi almak görevini üstlenmek için sabırsızlanıyoruz.

İsviçre Vize Randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay S.S.S

İsviçre Konsolosluğu Vize İşlemleri Nedir?

İsviçre Konsoloslukları vize işlemlerinde tek yetkili merciidir. Kısa süreli vizelerde İsviçre vize evrakları yetkili vize başvuru merkezine teslim edilir, uzun süreli vizelerde İsviçre konsolosluklarından randevu almak gerekir.

İsviçre Konsolosluğu Gaziantep-Adana-Diyarbakır-Hatay kimler başvuru yapabilir?

Gaziantep, Adana, Diyarbakır ve Hatay illerinde ikametgah eden İsviçre vize başvuru sahipleri ve çevre illerde ikametgah eden vize başvuru sahipleri bu merkezlere başvuru yapabilir.

İsviçre Konsolosluğu Vize Kaç Günde Çıkar?

Kısa süreli İsviçre vizelerinin sonuçlanma süresi 5-7 iş günüdür. Uzun süreli İsviçre vizelerinde bu süre 15 günü geçebilir.

İsviçre Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

İsviçre konsolosluğu randevu bilgileri

İsviçre Vizesi; Vize Randevu ve Pasaport İşlemleri

Orta Avrupa’da bulunan en küçük coğrafyaya yayılmış ülkelerden biri olmasına karşın, dünyanın en yüksek ve en refah yaşam standartlarına, keza dünyanın finansal merkezi olma özelliklerine sahip ülkelerinden birisi İsviçre’dir.

Alp dağlarında yapacağınız kış tatiline, ticari seyahatlere ve çok daha fazlasına yapacağı katkılar ile İsviçre, sıkça ziyaret edilen ülkeler arasında bulunuyor. 2008 yılı öncesinde kendi vizesi ile işlem sürdüren İsviçre, 2008 itibari ile Avrupa Birliği üyesi bir ülke olmamasına karşın, kendi isteği ile Schengen Bölgesi’ne dahil olmuştur.

Schengen Bölgesi üyesi ülkeleri arasında yer alan ve bu sebeple Schengen vizesi veren İsviçre’ye gitmek istiyorsanız, bu durumda İsviçre vizesi almak durumundasınız. Ortalama İsviçre vizesi alma süresi 5-7 gün aralığında, hızlı bir şekilde çıkmaktadır.

Bu vize hakkına sahip olmak ise bir takım prosedürlerin sağlanması durumunda mümkün olabiliyor. Zira İsviçre, vize politikalarında diğer Schengen ülkelerine kıyasla daha çok detaya önem veriyor. Kriterleri sağlıyor olmanız durumunda sorunsuzca vize hakkına sahip olabileceğiniz gibi sağlamıyor olmanız durumunda elde etme oranınız bir hayli düşüyor.

İsviçre Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

İsviçre Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

İsviçre Vize Randevusu Açıldı

İsviçre vize randevusu açıldı bilgisi, İsviçre vize başvurularınız sonrası tarafınıza iletilen ve son adıma yaklaştığınızı gösteren bilginin kendisidir. Bu bilgiye erişmeden önce ise birçok detay ve işlem gerçekleştirmek gerekiyor.

Tüm bu işlemleri günler boyunca kovalamak, sizi bir hayli yorabilir. Bu sebeple işinde uzman ve 10 yıldır sürdürdüğü tecrübe ile hizmet veren vize başvuru merkezimiz, yetkili ekip arkadaşlarımız ile hizmetinizde. İletişim kurmak üzere Türkiye’nin her noktasında bulunan ofislerimize uğrayabilir ya da telefon, e-posta gibi iletişim kanallarından bizimle irtibata geçebilirsiniz.

İşlemlerinizi başlatmak üzere tarafımızla iletişime geçtiğiniz esnada, İsviçre vizesi almak üzere sebeplerinizi öğrenmeye, bu sebepler dolayısıyla seyahat planınızı soyut olarak kurmaya ve bu plana en uygun vizeyi belirlemeye anında başlıyoruz.

Belirleme sonrası, hangi vizeyi almanız gerektiği bilgisi ile birlikte, sizlere İsviçre vizesi almak için gerekli olan belgeler listesini gönderiyoruz. Unutmayın ki, bu listede yer alan belgeler ne kadar hızlı tamamlanır ve ne denli hızlı olarak tarafımıza yollanırsa, vize işlemleriniz de o kadar erken sonuçlanıyor.

İsviçre Vizesi Uzun Süreli Alınır Mı?

Kısa süreli İsviçre vizesi almak ve 90 günden uzun olmamak üzere bir vize hakkına sahip olmak, Schengen vizesi ile oldukça kolay bir şekilde gerçekleştirilebilen bir durum. Bu gibi işlemlerde, sizler adına başvuru yapabiliyor ve İsviçre vizesi işlemlerinizi kolayca yürütebiliyoruz.

Ancak, uzun süreli İsviçre vizesi alma hayali kuruyorsanız, bu durumda İsviçre Konsolosluğu’na kendi adınıza ve şahsen başvurmanız gerektiğini de bildirmek istiyoruz. Bu aşamada, sizler adına işlem yapamasak bile işlemlerinizin kontrolünü, doğruluğunu, teyidini ve aşama aşama detaylarını içeren, danışmanlık hizmetimizi devreye sokabiliyoruz.

Hayalinizde İsviçre’de oturum almak, çalışma iznine sahip olmak, aile kurmak, evlenmek ve İsviçre’ye yerleşmek varsa, bu durumda uzun süreli vize almanız zorunluluk olacaktır.

Bu tip bir ortamda Schengen vizesi almak ya da 90 günlük turistik vize ile İsviçre’ye hareket etmek, orada gerçekleştireceğiniz bir başvuruya vize reddi cevabı almanız ile sonuçlanır. Tüm başvurularınızda yanınızda olmamıza izin verir, danışmanlık hizmetlerimizden faydalanırsanız, kaliteli bir vize başvuru merkezi tecrübelerinden faydalanarak, tüm bu işlemleri kolaylıkla atlatabilirsiniz.

İsviçre Vizesi Ücretleri Güncellendi

İsviçre Federasyonu Hükümeti, İsviçre Dışişleri Bakanlığı ve İsviçre Başkonsolosluklarının almış olduğu karar neticesinde, bu yıl da İsviçre vizesi ücretleri güncellendi ve 2023 yılı güncel fiyat listeleri yayınlandı. Bu fiyat listesinde bulunan bedeller dahilinde, vize harcı ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Yapacağınız vize harcı ödemesi, İsviçre vizesi almak için gerekli olan belgeler arasında yer alan, vize harcı ödeme dekontunu da temin edebilmek için gerekli. Vize harcı yatırılmaması durumunda, başvuru süreci tamamlanamıyor ve işlemler başlatılamıyor. İşlemlerin hızla başlatılması ve bir an önce tamamlanabilmesi adına, sizlerin de bu ödemeyi gerçekleştirmesi gerekiyor.

İsviçre vize ücretleri, vize türlerine göre şu şekilde;

90 günden az, 12 yaş üstü bireyler için vize ücreti – 60 € (EUR)

90 günden az, 6-12 yaş arası bireyler için vize ücreti – 35 € (EUR)

90 günden az, 0-6 yaş arası bireyler için vize ücreti – 0 € (EUR)

Bu fiyatlar üzerinden yapacağınız ödemeler sonrasında, tarafınıza ibraz edilecek olan ödeme dekontunu saklamanız ve vize harcı ödeme dekontunu, gerekli olan belgeler ile birlikte tarafımıza iletmeniz rica olunur.

İsviçre Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri

İsviçre vizesi başvurularınızı tamamlamadan evvel, sizler adına gerçekleştirmiş olduğumuz başvuru tüm detayları ile teyit edilir, kontrol edilir ve evraklarınızın tastamam olmasına özen gösterilir.

Özellikle İsviçre vizesi almak, oldukça dikkat gerektiren bir işlem olduğundan, evraklarda bulunan pürüzler ve hatalar ya da noksanlıklar, problem teşkil edebilir. İstenmeyen bu tür durumları elemek için öncesinde yapılan kontroller sayesinde, deneyimimizden fayda ederek bu sorunların önüne geçebilirsiniz.

Tüm aşamaları kontrollü bir şekilde tamamladıktan sonra, başvurunuz vize yetkili ekibimiz üzerinden yapılır ve adınıza vize randevu pasaport işlemleri randevusu alınır. Randevu, İsviçre Konsolosluğu’nda gerçekleştirilir.

Randevunun yeri ve saatini, yine vize departmanımızın yetkilileri, sizleri arayarak ve diğer iletişim kanalları üzerinden tarafınıza bilgiler vererek sağlarlar. Son aşamada randevuya katılmanız, seyahat sebeplerinizi sıralamanız ve sorulacak sorulara yanıt vermeniz durumunda, sizler de İsviçre vizesi alabilirsiniz.
İsviçre vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Konsolosluğu – Vize Randevu Pasaport İşlemleri S.S.S

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli İsviçre vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. İsviçre konsolosluklarında uzun süreli vizeler için randevu verilmektedir.

İsviçre Konsolosluğu Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Uzun süreli İsviçre vizeleri için vize başvuru sahibi bizzat randevu almalı, gerekli vize başvuru evraklarını hazırlayarak ve vize ücretini ödeyerek belgelerini İsviçre Konsolosluklarına teslim etmelidir.

İsviçre Konsolosluğu Vize Randevu Vize Belgeleri Nasıl Hazırlanır?

Uzun süreli İsviçre vizeleri için hazırlanan vize evrakları eksiksiz ve hatasız olmalıdır. Uzman vize danışmanı gözetiminde bu belgeler hazırlanmalı ve İsviçre konsolosluklarından vize randevusu alınmalıdır.

İsviçre Vize Randevusu-Covid 19

İsviçre vizesi covid kriterleri

İsviçre Vize Randevusu-Covid 19

KORONAVİRÜS SALGININDA İSVİÇRE VİZESİ

Ülkemiz tarafından kovid 19 virüsü tedbirleri kapsamında seyahat kısıtlamasının getirildiği açıklanan ülkelerden biri de İsviçre olmuştur. Pandeminin Avrupa’ya yayılımından itibaren aslında vaka ve ölüm sayısında İsviçre’nin daha şanslı olduğu söylenebilir.

Ülke hükümetinin aldığı tedbirlere vatandaşlar tarafından ilk günden itibaren umumiyetle uyulması bu durumu sağlayan en önemli faktör olmuştur.

Ülkemizde alınan tedbirler kapsamında da İsviçre’ye uçuşlar ikinci bir duyuruya kadar tamamen kısıtlanmıştır.

Konsolosluğun aldığı karar doğrultusunda ise vize başvuruları ve randevular artık kabul edilmemekte olup,önceden başvurmuş olan vatandaşlara ise olumsuz olarak geri dönüş yapılmaktadır.

İsviçre Vize Randevusu-Covid 19

İsviçre Vize Randevusu-Covid 19

Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Vize başvuruları iptal edilen diğer ülkeler gibi İsvicre için de olabilecek en yakın kabul süreci maalesef ön görülememektedir. İsviçre hayalleri kuran insanlar konsolosluktan mayıs ayı içerisinde yapılacak olan başvuru ve randevularla ilgili açıklamayı beklemektedir.

Tahminlere göre ülkemizde vaka ve vefat sayısının azalmasından itibaren kademeli olarak ülkelerin vize başvurularına başlayacağı konuşulmaktadır. İşvicre vizesi içinde kısıtlamaların kademeli olarak da yasağın kalkması beklenmektedir. En yakın tarih olarak haziran ayının düşünüldüğü belirtilmiştir.

Fakat, şu an için bu bilgilerin hepsi birer tahminden ibaret olup konsolosluk tarafından vize kabul sürecinin başlatıldığı duyurusu yapılana kadar, çoğu ülke gibi İsviçre’de seyahat yasağı bulunan ülkeler arasında yer alıp vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Yeni Randevu Ne Zaman Alınmalıdır?

Bilindiği üzere vize işlemlerinden önce adaylar belirli testlere tabi tutulmak üzere randevu sistemi ile konsolosluğa veya vize başvuru merkezlerine çağırılmaktadırlar.

Alınan randevularda adayların değerlendirilmesi vize hakkı kazanılmadan önceki ilk adım olarak uygulanmaktaydı. Koronavirüs salgını nedeniyle vize başvuruları gibi adayların yaptıkları randevulara da olumsuz yanıt verilmektedir.

Daha önce randevu talebinde bulup vize işlemi onay aşamasında olan adayların ise hiçbirine vize hakkı verilememektedir. Kısıtlamaların kalktığının onayından sonra adaylar vize başvuruları için yeni bir randevu talep ederek, vize başvuru protokollerini baştan uygulamak zorundadır.

Çoğu ülkeden vize hakkı kazanabilmek için bu hususlar mart ayından beri geçerli olup, İsviçre ülkesi için alınacak vize belgeleri de konsolosluktan gelecek ikinci bir açıklamaya kadar bu kurallara tabidir.

İsviçre vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vize Randevusu-Covid 19 S.S.S

İsviçre Vizesi Covid Uygulaması Nedir?

İspanya vizesi Covid uygulamasında İspanya girişlerinden önce PCR testi yapılmalı ve negatif sonuç alınmalıdır. İspanya’ya giriş yapacak kişilerin aşıları tam olmalıdır.

İsviçre Vize Veriyor mu?

İsviçre şu anda vize vermektedir ve Covid yüzünden herhangi bir kısıtlama yoktur.

İsviçre Girişlerde Aşı Uygulaması Var mı?

İsviçre girişlerinden önce Biontech aşılarınızın yeterli dozda uygulanmış olması gerekmektedir

İsviçre Vize Ücreti (Güncel)

İsviçre vize ücreti ne kadar

İSVİÇRE VİZE ÜCRETLERİ

İsviçre Vize Ücretleri Hakkında

İsviçre vize ücretleri her vizenin çeşidine göre farklılık göstermektedir. Konsolosluk görevlileri kısa vakitli vize müracaatlarını vize merkezleri aracılığı ile alabilmektedir.

Uzun vakitli vize müracaatların ise direkt olarak kabul etmektedir. Her iki halde da şahıslar vize ücretlerini alakalı bankalara ödemeli ve ödediğine dair dekontu vize müracaat evraklarının arasında konsolosluk yetkilerine sunmalıdır.

✅ İsviçre Turistik Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İsviçre Ticari Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İsviçre Aile Ziyaret Vize Ücretleri 80 Euro
✅ İsviçre Aile Birleşimi Vize ve Çalışma Vize Ücretleri 140 Euro

İsviçre Vize randevu sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vize Ücreti 2023 S.S.S

İsviçre Vize Ücreti 2023 Kaç Para?

Kısa süreli İsviçre vizeleri için 80 Euro konsolosluk harç bedeli, 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenmektedir. Uzun süreli vizelerde konsolosluk harç ücreti 140 Euro’dur.

İsviçre Vize Ücreti Nasıl Ödenir?

İsviçre vize ücreti yetkili vize başvuru merkezlerinde kredi kartı ya da nakit olarak ödenebilir.

İsviçre Vize Ücret İadesi Var mı?

İsviçre vize ret kararı verilen vize başvuruları için İsviçre vize ücreti iade edilmez. Her yeni İsviçre vize başvurusunda vize ücreti yeniden ödenmelidir.

İsviçre Vize Red Nedenleri

İsviçre vize reddi nedenleri

İSVİÇRE VİZE REDDİ NEDİR?

Vize reddi şahısların evraklarında bir problem çıktığında oluşmaktadır. Bununla birlikte aynı vakitte şahısların yeterli finansal kaynağı sağlayamadığı hallerde da vize reddi oluşmaktadır.

Vize ücretinin ödendiği dekont evraklar arasında bulunmadığı taktirde de şahısların vize müracaatı ret ile sonuçlanır.

İTİRAZ ŞEKLİ

Dilekçe aratarak vize reddine itiraz hakkı sağlanabilir.

İsviçre Vize Red Nedenleri

İsviçre Vize Red Nedenleri

ÜCRET İADESİ VAR MI?

Vize reddi alan şahıslar vize müracaatların tekrardan merkezler aracılığı ile ya da konsolosluğa şahsen yapabilirler. Fakat ret ile neticelenen vize işlemlerinin ücretleri şahıslara geri ödenmemektedir.

Her vize prosedürü amacıyla ayrı ücret ödenirken neticesi vizenin ücretinin geri ödeneceğini garanti etmemektedir.

İsviçre Vize Ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vize Red Nedenleri S.S.S

İsviçre Vize Reddi Kararı Neden Verilir?

İsviçre vize ret kararı verilmesinin en önemli nedeni eksik ya da hatalı vize evraklarının teslimidir. Schengen vize bölgesinden sınır dışı edilenler, mali gücü bulunmayanlar, adli sicil kaydında ağır suçları olanlar İsviçre vizesi alamazlar.

İsviçre Vize Reddi Yedim, Ne Yapmalıyım?

İsviçre vize ret kararı sonrasında bir dilekçe ile İsviçre konsolosluklarına itiraz edilebilir. İsviçre vize ret kararı kesinleşirse karara mahkeme yolu ile itiraz edilebilir.

İsviçre Vize Ret Kararı Sonunda Vize Ücreti İade Edilir mi?

İsviçre vize ret kararı verildiyse ödenen İsviçre vize ücreti meblağı geri iade edilmez. Yeniden başvurularda İsviçre vize ücreti tekrar ödenmelidir.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Hızlı Başvuru

İsviçre aile birleşimi vizesi nedir

İsviçre Aile Birleşimi Vize Durumu

İSVİÇRE AİLE BİRLEŞİMİ VİZESİ NEDİR?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsviçre’de yaşam sürdüren eş ve çocuklarının yanına yerleşmek ya da İsviçre’de yaşıyorsa Türkiye’de yaşam sürdüren reşit olmayan çocuklarını İsviçre’ye alabilmek amacıyla İsviçre Aile Birleşimi vizesine başvurabilirler

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

Aile birleşimi vizesi daha sonra uzatılmak kaydı ile 180 günlük olarak en çok alınır.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Aile Birleşimi Vize Durumuİsviçre Aile Birleşimi Vize Durumu

İsviçre Aile Birleşimi Vize Durumu

Türkiye Cumhuriyeti sınırları ortamında tespit edilen İsviçre Konsolosluğu’na müracaat gerçekleştirme gerekmektedir.

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Başvuru Formu
 • Pasaport
 • 4 Adet Biyometrik Fotoğraf
 • Uluslararası Evlenme Kayıt Örneği (Formül B)
 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
 • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
 • Başvuru sahibinin ikametgah belgesi
 • İsviçre’de Yaşayan Eşin İkametgah Belgesi
 • İsviçre’de Yaşayan Eşin Kimlik Bilgileri
 • Banka Hesap Dökümleri
 • Maaş bordrosu
 • Sağlık Sigortası
 • Eşlerin varsa daha evveldeki evliliklerine dair belgeler
 • Eşlerin çocukları ile alakalı belgeler

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 3 ay evvelce müracaat yapmaya başlanabilir. Seyahat tarihine 2 hafta kalana kadar ne vakit istenirse müracaat gerçekleştirme esastır.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Vize merkezleri randevu alırken şahıslara hizmet vermektedir.

İsviçre Turistik vize sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Hızlı Başvuru S.S.S

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Aile Birleşimi vizesi için randevular İsviçre konsolosluklarından şahsen alınır. Gerekli vize evrakları ve İsviçre Aile Birleşimi vize ücreti ödendi dekontu teslim edilir.

İsviçre Aile Birleşimi Vize Ücreti 2023 Ne Kadar?

İsviçre Aile Birleşimi vizesi uzun süreli bir vizedir. 140 Euro İsviçre konsolosluk harç ücreti ve 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedeli ödenmelidir.

İsviçre Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre Aile Birleşimi vizesi ortalama olarak 15-30 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süre eksik ya da hatalı evrak teslimi halinde uzayabilir.

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi

İsviçre erasmus vizesi bilgisi

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi

İSVİÇRE ÖĞRENCİ VİZESİ NEDİR?

İsviçre öğrenci vizesi almak için lisansüstü ya da hekime derecesinde bir eğitim alabilmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, İsviçre Öğrenci Vizesi almaları gerekmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

180 günlük olarak ya da 1 senelik olarak alınabilir. Bu vakit daha sonra İsviçre’de uzatılabilinir.

NEREYE BAŞVURULUR?

Türkiye’de yer alan İsviçre Konsolosluğu İsviçre öğrenci vizesi amacıyla müracaat merkezi olan tek yerdir.

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

 • Geçerli bir pasaport
 • İsviçre’deki eğitiminiz esnasında masraflarınızı karşılayabileceğiniz mali kaynaklara sahip bulunduğunuzun kanıtı
 • Kaza sigortasını da sahibi olan sıhhat sigortası belgesi
 • Kayıt oluşturulan derslerin onaylandığına ve ücretlerinin ödendiğine dair kanıtlar
 • Varsa gönderen bireyin şahıssa bulgularını sahibi olan bir çağrı (İsviçre pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)
 • İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, seyahat ile alakalı detaylı tarih bilgileri veren, kaşe ve imzalı)
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve Adres bulgularını sahibi olan)
 • Öğrenci Belgesi (Güncel, Orijinal)
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel ve beyaz fon arkalı)

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten 3 ay evvelce müracaat gerçekleştirme esastır. Şahıslar öğrenci vizesi alırken başka vize türlerinden biraz daha çok işlem izlemek durumunda olmasından bu vakti göz önüne alarak devre başlamadan müracaat yapmaları gerekir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri şahıslara hizmet vermektedir.

İsviçre Ticari Vize sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi S.S.S

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi alabilmek için yetkili vize başvuru merkezlerinden randevu almak gerekir. İsviçre’de eğitim görülecek kurumun kabul mektubunun da yer aldığı vize evrakları hazırlanır ve İsviçre vize ücreti ödenir.

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vize Ücreti Ne Kadar?

İsviçre Erasmus ve Öğrenci vize ücreti 80 Euro İsviçre konsolosluk harç ücreti ve 30 Euro yetkili vize başvuru merkezi hizmet ücretinden oluşur.

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre Erasmus ve Öğrenci Vizesi 5-7 iş gününde sonuçlanır, ancak bu süre uzayabilir. Öğrencilerin eğitim tarihinin başlangıcını dikkate alarak bir ay öncesinden vize başvuru işlemlerini başlatmaları önemlidir.

İsviçre Vatandaşlık Şartları

İsviçre vatandaşlık işlemleri

İSVİÇRE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

İsviçre Vatandaşlık Vizesi Hakkında NEDİR?

İsviçre vatandaşlığına müracaat amacıyla koşullar başvuran bireyin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir. AB üye ülke vatandaşları amacıyla proses daha kolayken Türkiye gibi 3. ülkelerin vatandaşları amacıyla İsviçre’de belli bir vakit hayata gerekliliği gibi zorlaştırılmış birtakım şartlar söz konusudur.

İsviçre vatandaşlığına müracaat yapabilmek amacıyla genelde İsviçre’de 12 sene meşru olarak hayata koşulu aranmaktadır. İsviçre vatandaşı ile evlenenler ya da İsviçre’de doğmuş olanlar amacıyla birtakım istisnalar uygulanabilmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İsviçre vatandaşlığı şahıslara en çok bir senelik olarak tanımlanır. Şahısların ülkedeki hallerinde göre ise bu vakit uzayabilir ve daha sonra tamimiyle İsviçre vatandaşlığına da geçilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Konsolosluğu İsviçre vatandaşlık işlemlerini alabilmek üzere yetki sahibi tek birimdir. Bunun dışında İsviçre vatandaşlığını onaylayacak bir birim bulunmamaktadır.

İsviçre Vatandaşlık Şartları

İsviçre Vatandaşlık Şartları

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar konsolosluk doğrulusunda vize merkezleri aracılığı ile şahıslara bildirilecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten evvelce en çok 3 ay evvelce müracaat gerçekleştirme esastır. Vatandaşlık işlemleri uzun işlemleri olan bir işlemdir. Bu amaçla de şahısların bu vakti göz önüne almaları gerekir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibata geçmek gerekecektir.

İsviçre Oturum ve Çalışma İzni sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vatandaşlık Şartları S.S.S

İsviçre Vatandaşlık Şartları Nedir?

İsviçre vatandaşı olan bir kimse ile evlenmiş olmak. Evliliğin gerçekleşmesinden önce İsviçre’de en az 5 yıl ikamet etmekİsviçre vatandaşı biri ile evlendikten sonra en az 1 yıl boyunca İsviçre’de ikamet edilmesi gereklidir. Evliliğin gerçekleşmesinden sonra en az 3 yıl boyunca evli kalınması gereklidir.

İsviçre Vatandaşı Olmak Kaç Para?

İsviçre ise yıllık en az 250 bin Frank’lık yatırım yapıldıktan sonra vatandaşlığı 12 yıl sonra veriyor. Macaristan’da ise alt sınır 250 bin Euro olsa da vatandaşlık için en az 8 yıl beklemek gerekir.

Kimler İsviçre Vatandaşı Olabilir?

Yabancı uyruklu bir vatandaş, şayet İsviçre‘de 10 yıl ve üzeri bir süreyle ikamet etmişse, vatandaşlık hakkı için başvuru yapabilmektedir. Ayrıca vatandaşlık için başvuran bireylerin dil yeterliliği olması önemli bir unsurdur.