İsviçre Vatandaşlık Şartları

İsviçre vatandaşlık işlemleri

İSVİÇRE VATANDAŞLIK İŞLEMLERİ

İsviçre Vatandaşlık Vizesi Hakkında NEDİR?

İsviçre vatandaşlığına müracaat amacıyla koşullar başvuran bireyin uyruğuna göre değişiklik göstermektedir. AB üye ülke vatandaşları amacıyla proses daha kolayken Türkiye gibi 3. ülkelerin vatandaşları amacıyla İsviçre’de belli bir vakit hayata gerekliliği gibi zorlaştırılmış birtakım şartlar söz konusudur.

İsviçre vatandaşlığına müracaat yapabilmek amacıyla genelde İsviçre’de 12 sene meşru olarak hayata koşulu aranmaktadır. İsviçre vatandaşı ile evlenenler ya da İsviçre’de doğmuş olanlar amacıyla birtakım istisnalar uygulanabilmektedir.

KAÇ GÜNLÜK ALINABİLİR?

İsviçre vatandaşlığı şahıslara en çok bir senelik olarak tanımlanır. Şahısların ülkedeki hallerinde göre ise bu vakit uzayabilir ve daha sonra tamimiyle İsviçre vatandaşlığına da geçilir.

NEREYE BAŞVURULUR?

İsviçre Konsolosluğu İsviçre vatandaşlık işlemlerini alabilmek üzere yetki sahibi tek birimdir. Bunun dışında İsviçre vatandaşlığını onaylayacak bir birim bulunmamaktadır.

İsviçre Vatandaşlık Şartları

İsviçre Vatandaşlık Şartları

GEREKLİ EVRAKLAR NELERDİR?

Gerekli evraklar konsolosluk doğrulusunda vize merkezleri aracılığı ile şahıslara bildirilecektir.

NE ZAMAN BAŞVURMAK GEREKİR?

Seyahat edilecek tarihten evvelce en çok 3 ay evvelce müracaat gerçekleştirme esastır. Vatandaşlık işlemleri uzun işlemleri olan bir işlemdir. Bu amaçla de şahısların bu vakti göz önüne almaları gerekir.

RANDEVU NASIL ALINIR?

Randevu alabilmek üzere vize merkezleri ile irtibata geçmek gerekecektir.

İsviçre Oturum ve Çalışma İzni sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vatandaşlık Şartları S.S.S

İsviçre Vatandaşlık Şartları Nedir?

İsviçre vatandaşı olan bir kimse ile evlenmiş olmak. Evliliğin gerçekleşmesinden önce İsviçre’de en az 5 yıl ikamet etmekİsviçre vatandaşı biri ile evlendikten sonra en az 1 yıl boyunca İsviçre’de ikamet edilmesi gereklidir. Evliliğin gerçekleşmesinden sonra en az 3 yıl boyunca evli kalınması gereklidir.

İsviçre Vatandaşı Olmak Kaç Para?

İsviçre ise yıllık en az 250 bin Frank’lık yatırım yapıldıktan sonra vatandaşlığı 12 yıl sonra veriyor. Macaristan’da ise alt sınır 250 bin Euro olsa da vatandaşlık için en az 8 yıl beklemek gerekir.

Kimler İsviçre Vatandaşı Olabilir?

Yabancı uyruklu bir vatandaş, şayet İsviçre‘de 10 yıl ve üzeri bir süreyle ikamet etmişse, vatandaşlık hakkı için başvuru yapabilmektedir. Ayrıca vatandaşlık için başvuran bireylerin dil yeterliliği olması önemli bir unsurdur.