İsviçre Vizesi Nasıl Alınır : 2023 Vize Ücreti

İsviçre vizesi nasıl alınır

İsviçre Vizesi

Avrupa birliğinde bulunan İsviçre’yi ziyaret etmek istiyorsanız eğer diğer Avrupa ülkelerine gidebilmek için olduğu gibi bu ilke için de vize almanız gerekmektedir.

Eğer ki hususi (yeşil), Diplomatik (siyah), Hizmet (gri) pasaportlarından birine sahipseniz pasaportunuzun süresi dolmamış olduğu taktirde 180 gün içerisinde 90 günü aşmayacak şekilde vize olmadan İsviçre’ye giriş yapmanız mümkündür.

Pasaportunuzun en fazla 10 yıllık olması gerekmektedir. Daha eski pasaportların yenilenmesi gerekmektedir. Kırmızı pasaport sahibi iseniz ve Schengen vizenizin olması dahilinde Schengen ülkesi olan İsviçre’ye vize almadan da gidebilirsiniz.

Seyahat öncesinde vize işlemleri hakkında yeterli bilgiye sahip olduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi takdirde yasal olarak sorunlar ile karşılaşabilirsiniz. Seyahat öncesinde gereken vizenizi yaptırmalısınız. Bu işlemi de belirlenen başvuru merkezlerinden yapabilirsiniz.

Schengen vizenizin olması dahilinde ilk olarak İsviçre’ye seyahat etmeniz dahilinde diğer Schengen ülkelerini de gezmeniz mümkündür. Bu ülkeler arasında Belçika, Almanya, Fransa, Norveç, İtalya ve Polonya gibi ülkeler yer almaktadır. Bu ülkenin vize işlemleri için uyguladığı prosedür genel olarak aynı özellikleri taşımaktadır. Her ülke için vize işlemi farklı olduğu için seyahat edeceğiniz ülke için vizenizin olduğundan emin olmalısınız.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru amacına göre evrak listesi değişse de alınması gereken her vize için hazırlanması gereken başlıca belgeler şunlardır:

 • Son seyahatinizden sonra en az 3 ay geçerliliği olan ve vizelenebilmesi için de en az 2 sayfası boş olan pasaport.
 • Arka fonu beyaz olacak şekilde çekilmiş biometrik fotoğraf.
 • Bütün aile bilgilerini içerisinde barındıran nüfus kayıt örneği.
 • Aktif olarak kullanılan banka hesaplarının dökümleri.
 • Seyahat nedeninizin ne olduğunu anlatan ve eksiksiz bilgilerle yazılmış vize başvuru formu. Bu form yaş aralığına bakılmadan İsviçre Vizesi almak isteyen herkes tarafından yazılmalıdır.
 • İsviçre seyahatinin gerçekleşmesi için seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir.
 • Alacağınız vize türüne bağlı olarak konaklama için yer ayarladığınızı kanıtlar nitelikteki bazı belgeleri başvuru esnasında vermeniz gerekmektedir. Özellikle turistik vize alacak kişilerin kesinlikle bu maddeyi atlamaması gerekiyor.
 • Maddi durumunuzu gösteren bazı belgeler (tapu, kira kontratları, ruhsat ve banka hesap dökümleri)

Vize almak için hazırlayacağınız tüm belgeleri titizlikle eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamanız gerekmektedir. Bazı durumlarda başvuru yaptığınız yer sizden ek evraklar isteyebilir. Bu evraklar eksiksiz ve doğru bilgiler içermelidir.

Başvuru esnasında eksik veya yanlış evrak teslim ettiğiniz tespit edilirse başvurunuz onaylanmaz. Eğer onaylandıktan sonra evrak eksikliği veya yanlış evrak tespit edilirse vizeniz iptal edilebilir. Bu nedenle başvuru merkezine evrakları teslim ederken oldukça titiz olmalısınız.

İsviçre Vizesi Türleri

İsviçre için vize almak istediğiniz zaman farklı kategorilerde çeşitlendirilmiş vizeler vardır. Sizin İsviçre seyahatinizin amacı ne ise ona göre bir vize almanız gerekmektedir. Bu vize türleri şunlardır:

İsviçre kısa süreli (C Vizesi): İsviçre’de bulunacağınız süre 90 günü aşmıyor ise bu vizeyi alabilirsiniz. Schengen vizesi, turistik ve ziyaret vizesi de bu vizenin içerisine girmektedir. Seyahati hangi amaçla yapacaksanız o yönde vize oluşturmalısınız.

90 Gün ile Sınırlı Schengen Vizesi

 • İsviçre Turistik Vize: Almanya’ya tatil, gezi için gidecekseniz bu vizeyi almanız yeterlidir.
 • İsviçre Ziyaret Vizesi: Eğer ki orada yaşayan ailenizi, arkadaşınızı ziyaret amacı ile gitmek istiyorsanız bu vizeyi alabilirsiniz.
 • İsviçre sportif faaliyetler, kültürel etkinlikler için Schengen vizesi alabilirsiniz
 • İsviçre Ticari Vize: İsviçre’ye gidiş nedeniniz iş gezisi fuar gezisi gibi bir sebepse bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • İsviçre Sağlık ve Tedavi Vizesi
 • İsviçre Transit Vizesi

İsviçre Uzun Süreli Ulusal Vize (D Vizesi): Bu vizeyi aldığınız taktirde Almanya’da 90 günden fazla aralıksız kalabilirsiniz. İkamet için de bu vizeyi almanız yeterlidir. Her vizenin kullanım süresi farklıdır. Bu yüzden kullanmış olduğunuz vizenin süresini bilmelisiniz. Bunun yanında vize süresi bitiminde İsviçre’den çıkış yapmanız gerekir.

90 Günden Uzun Ulusal Vize Alması Gerekenler

 • İsviçre Erasmus Vizesi: Erasmus ile veya personel değişim programı ile gidecekseniz bu vizeyi almanız gerekmektedir.
 • İsviçre’de öğrenciyseniz
 • Dil kursu için gidecek kişiler
 • İsviçre’de staj yapacaklar
 • Araştırmacılar ve bilim insanları
 • İsviçre’ye çalışmak için gidecek olan kişiler
 • Ailesinin yanına taşınacak olanlar
 • İsviçre’de evlenecek olan kişilerin Ulusal Vize alması gerekmektedir.

İsviçre Vizesi Ücretleri Ne Kadardır?

Kısa süreli Schengen vizesi ile uzun süreli D tipi vize için konsolosluk harç ücreti 80 Euro’dur. 6-12 yaş arasındaki çocuklar için de bu tutar 40 Euro’dur. 0-6 yaş grubu çocuklar konsolosluk harcından muaf tutulmaktadır. Bunun dışında ise vize merkezlerinden vize almanız taktirde bu kurumlar için ekstradan belirli tutarla ücret ödemeniz gerekmektedir. Bu tutarlar danışmanlık ücreti ve ek hizmetlere göre ödeyeceğiniz tutarlar artmaktadır.

Ortalama olarak kısa süreli vizeler için yaş fark etmeksizin 60 TL danışmanlık ücreti ödemeniz mümkündür. Sağlık sigortası gibi vize işlemlerine ek olarak masraflar ortaya çıkabilir.

Sağlık sigortası için ödeyeceğiniz tutarlar da şu şekildedir:

14 Günlük Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 10 Euro
1 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 18 Euro
2 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 25 Euro
3 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 30 Euro
6 Aylık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 40 Euro
1 Yıllık Seyahat Sağlık Sigortası Ücreti: 60 Euro

İsviçre Vizesi Hangi Şartlar İle Alınır?

İsviçre vizesi almak için evrak hazırlamak başlı başına yeterli olmayabilir. Başvurularda sunacağınız evrakları konsolosluğun ve büyükelçiliğin istediği sıraya göre dizmeniz gerekmektedir. Vize başvurusu net ve açık bir şekilde bizzat vize alacak kişinin doldurması ve imzalaması gerekmektedir.

Vize alabilmek için maddi açıdan bir süre boyunca iyi olmanız, belirli bir maaş gelirinizin olması gerekmektedir. Başvuru esnasında vermiş olduğunu banka dekontu için hesabınızda en 5.000 TL olması gerekmektedir.

İsviçre’de kalacağınız her gün için genel harcama olarak 100 Euro’nuz olmalıdır. Bu sebeple kaç gün kalacaksanız hesaplayarak çıkan sonuçtan bir miktar fazla para banka hesabınızda olması gerekmektedir.

İsviçre’ye eğer davetiye ile gitmiyorsanız orada kalabilmek için size uygun bir otel ayarlamanız gerekmektedir. Bu ayarladığınız otel, başvurunuzun değerlendirilmesi sırasında konsolosluk tarafından aranarak rezervasyonunuzdan onay alınır.

İsviçre Vize Başvuru Sonucunun Ret Alma Sebepleri

İsviçre Vizesi için başvuru yapıp sonuçlarını beklemeye başladığınızda ret almış olmanız sizi üzmesin. Bir yerlerde hata yapmış olabilirsiniz. Genel olarak başvurusu ret almış kişiler evraklarda eksiklik veya bir yanlışlık yapmaktadırlar.

Seyahat amacınızı doğru bir şekilde belirtemediyseniz de başvurunuz ret almış olabilir. Banka hesaplarınızda yeterli miktarda para bulunmaması da bir nedendir. Vize geçerlilik sürenizin sonunda Türkiye’ye döneceğinizi net bir şekilde kanıtlayamadığınız zaman başvurunuz onaylanamaz.

İsviçre’de kalacağınız otel için rezervasyon yaptırmadığınız veya hatalı yaptırdığınız taktirde yine ret almanız olasıdır. Eğer daha önce İsviçre’ye gitmiş ve herhangi bir suç işlemiş iseniz veya bir önceki seyahatinizde vize sürenizi aşmış iseniz vize alamazsınız.

Vize için ödediğiniz zamanı ve parayı geri alamazsınız. Bu sebeple her şeyi eksiksiz ve usulüne göre yapmanız sizin yararınıza olacaktır.

İsviçre vize ücreti sayfamızı ziyaret ediniz.

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır: 2023 Vize Ücreti S.S.S

İsviçre Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa süreli İsviçre vizeleri için yetkili vize başvuru merkezlerinden, uzun süreli İsviçre vizeleri için İsviçre konsolosluklarından randevu almak gerekir. Talep edilen vize türündeki vize evrakları hazırlanmalı ve İsviçre vize ücreti ödenmelidir.

İsviçre Vize Ücreti 2023 Kaç Para?

İsviçre vize ücreti kısa süreli vizeler için 80 Euro konsolosluk harç bedeli ve 30 Euro vize başvuru merkezi hizmet bedelinden oluşur.

İsviçre Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre kısa süreli vizelerinin çıkma süresi 5-8 iş günüdür. Uzun süreli vizelerde bu süre 15-30 günü bulabilir.